فورک پوزیشنر؛ تجهیزی ایده‌آل برای تنظیم دقیق شاخک‌های لیفتراک

در محیط‌های صنعتی محصولات تولیدی روی پالت‌ها قرار داده می‌شوند. این پالت‌ها عموما از نظر اندازه با یکدیگر تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. به همین خاطر اپراتورهای لیفتراک برای جابه‌جایی پالت‌هایی با ابعاد مختلف، دچار چالش می‌شوند. برای حل این چالش، اپراتور باید به‌صورت دستی، شاخک‌های لیفتراک خود را تنظیم کند. این کار باعث کاهش بهره‌وری، افزایش احتمال آسیب به پالت‌ها یا محصولات و همچنین افزایش زمان جابه‌جایی کالاها می‌شود. به همین خاطر، فورک پوزیشنر به‌عنوان یک الحاقیه مدرن لیفتراک، در بسیاری از محیط‌های صنعتی برای جابه‌‌جایی پالت‌ها کاربرد دارد. در این مطلب با این الحاقیه بی‌نظیر آشنا می‌شویم.

فورک پوزیشنر چیست؟

فورک پوزیشنر یا موقعیت‌دهنده شاخک لیفتراک، یکی از کاربردی‌ترین الحاقیه‌های لیفتراک به‌شمار می‌آید. این الحاقیه، به اپراتور این امکان را می‌دهد تا به‌صورت هیدرولیکی و از راه دور، شاخک‌های لیفتراک خود را به یکدیگر نزدیک یا از یکدیگر دور کند. اصلی‌ترین کاربرد فورک پوزیشنر در جابه‌جایی پالت‌هایی با ابعاد مختلف است. چرا که برای جابه‌جایی این پالت‌ها، اپراتور باید به‌صورت دستی فاصله شاخک‌ها را از یکدیگر تنظیم کند. عموما از فورک پوزیشنرها در صنایعی مانند کشاورزی، ساخت کاغذ، ساخت مصالح ساختمانی، غذا و نوشیدنی و … استفاده می‌شود. این الحاقیه را می‌توان روی انواع لیفتراک‌های مدرن به‌آسانی نصب کرد.

فورک پوزیشنر دقیقا چگونه عمل می‌کند؟

همان‌طور که اشاره شد، تمام پالت‌های مورد استفاده در محیط‌های صنعتی ابعاد یکسانی ندارند. به همین خاطر اپراتور لیفتراک برای جابه‌جایی پالت‌ها باید شاخک‌ها را متناسب با عرض پالت تنظیم کند. فورک پوزیشنر شاخک‌ها را به‌صورت هیدرولیکی و کاملا متقارن تنظیم می‌کند. این الحاقیه برای تنظیم شاخک از دو روش زنجیر غلتکی و یا سیلندرهای هیدرولیک افقی استفاده می‌کند. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

برای مثال، تعمیرات و نگهداری زنجیره‌های غلتکی بسیار آسان‌تر است اما سیلندرهای هیدرولیکی دوام و پایداری بسیار بیشتری دارند. باید اشاره کرد که فورک پوزیشنر از نظر افزایش فاصله بین شاخک‌ها محدودیتی ندارد و می‌توان برای پالت‌های بسیار عریض، شاخک‌ها را بیشتر از عرض قاب پوزیشنر نیز گسترده کرد.

استفاده از فورک پوزیشنر چه مزایایی دارد؟

زمان مهم‌ترین پارامتر تاثیرگذار بر بهره‌وری در محیط‌های صنعتی است. به همین خاطر فرایند جابه‌جایی و انبارداری کالاها باید با کم‌ترین اتلاف وقت انجام شود. ابعاد متفاوت پالت‌ها باعث می‌شود که اپراتورها زمان زیادی را برای تنظیم فاصله شاخک‌های لیفتراک تلف کنند. به همین خاطر، مهم‌ترین مزیت استفاده از فورک پوزیشنر، کاهش زمان فرایند جابه‌جایی و انبارداری در محیط‌های صنعتی است که منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود. هرچند که استفاده از این الحاقیه لیفتراک مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

عدم نیاز به اپراتور برای تنظیم دستی شاخک‌های لیفتراک

عموما برای جابه‌جایی پالت‌ها در محیط‌های صنعت، از دو اپراتور استفاده می‌شود. یک اپراتور مسئول هدایت لیفتراک و اپراتور دیگر مسئول تنظیم شاخک‌های آن است. با استفاده از فورک پوزیشنر، دیگر به اپراتور دوم نیازی نیست و راننده لیفتراک می‌تواند از داخل کابین و کلیدهای در نظر گرفته شده، شاخک‌ها را به‌صورت هیدرولیکی تنظیم کند. درواقع استفاده از این الحاقیه علاوه‌بر کاهش زمان جابه‌جایی، وابستگی به نیروی انسانی را نیز کاهش می‌دهد و در نتیجه به‌خوبی در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی می‌شود.

کاهش خسارت به پالت‌ها و محصولات

در بسیاری از محیط‌های صنعتی، تنظیم نبودن شاخک‌های لیفتراک باعث آسیب‌ دیدن کالاها و پالت‌ها می‌شود. این امر ضرر زیادی برای کسب‌وکارها دارد و می‌تواند فرایند تولید و عرضه را کاملا دچار چالش کند. با استفاده از فورک پوزیشنر، دیگر این چالش وجود نخواهد داشت و مقدار خطای انسانی در فرایند جابه‌جایی کالاها به حداقل خواهد رسید.

نصب سریع و آسان

یکی دیگر از مزایای مهم فورک پوزیشنر، نصب سریع و آسان این الحاقیه لیفتراک است. چرا که برای نصب این الحاقیه روی لیفتراک به جوشکاری نیاز نیست و تنها یک شیر هیدرولیک کمکی روی لیفتراک نصب می‌شود. این امر در تجهیز تعداد زیادی لیفتراک در محیط‌های صنعتی بزرگ که ناوگان پرتعدادی دارند، اهمیت بسیار بالایی دارد. همچنین باید اشاره کرد که با کاهش زمان نصب، هزینه تجهیز لیفتراک‌ها به فورک پوزیشنرها نیز کاهش پیدا می‌کند.

قابلیت‌های یک فورک پوزیشنر حرفه‌ای

بسته به نیاز مشتریان، فورک پوزیشنرها با قابلیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. برای مثال شما می‌توانید فورک پوز‌یشنر را با شاخک‌های سبک، پیچ‌ومهره‌ای و یا تلسکوپی سفارش دهید. این تنوع به صنایع این امکان را می‌دهد که بسته به نوع پالت‌ها یا کالاهای موجود، یک فورک پوزیشنر مخصوص به خود خریداری کنند. از طرف دیگر، شما می‌توانید فورک پوزیشنرها را با پشتی‌های سنگین سفارش دهید که تحمل وزن بالاتری دارند. درواقع اگر قصد دارید تا پالت‌ها یا کالاهایی با وزن بالا را جابه‌جا کنید، انتخاب فورک پوزیشنری با پشتی تقویت‌شده می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای شما باشد.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که یک فورک پوزیشنر حرفه‌ای باید از آن برخوردار باشد، قابلیت محدوده بازگشایی است. درواقع فورک پوزیشنرها را می‌توان بسته به ابعاد راهروها و مسیرهای محیط، با ابعاد مختلفی سفارش داد. برای مثال اگر راهروهای کارخانه شما باریک هستند، می‌توانید به سراغ فورک پوزیشنرهایی با ابعاد بسیار کوچک بروید.

روش نگهداری اصولی از فورک پوزیشنر

فورک پوزیشنرها در میان الحاقیه‌های حساس دسته‌بندی می‌شوند. به همین خاطر باید در نگهداری آن‌ها دقت بالایی داشت. برای مثال، شما باید زنجیر غلتک فورک پوزیشنرها را به‌صورت منظم روغن‌کاری کنید تا برای حرکت مشکلی نداشته باشد. از طرف دیگر، سیلندرهای هیدرولیک تعبیه شده در فورک پوزیشنرها باید به شکل مستقیم نصب شده باشند و زاویه آن‌ها تغییری نکند. باید اشاره کرد که برای افزایش ایمنی در محیط کار، باید از نزدیک شدن دست اپراتور به فورک پوز‌یشنر جلوگیری کرد. همچنین نوار شدن لبه‌های بیرونی قاب فورک پوزیشنر نیز برای افزایش ایمنی محیط کار توصیه می‌شود.

با فورک پوزیشنر، دیگر نگران جابه‌جایی پالت‌های مختلف نباشید

لیفتراک‌ها از مهم‌ترین ماشین‌آلات در محیط‌های صنعتی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان انواع پالت‌ها و بارهای سنگین را بدون هیچ مشکلی جابه‌جا کرد. اما این ماشین‌آلات کاربردی نیز در برخی موارد کمبودهایی دارند. برای جابه‌جایی پالت‌هایی با ابعاد مختلف، فورک پوزیشنر به‌عنوان یک الحاقیه می‌تواند تمام کمبودهای لیفتراک‌ها را برطرف کند. پس اگر در کسب‌وکار خود در بخش انبار و حمل‌ونقل با پالت‌هایی با ابعاد مختلف روبه‌رو هستید، استفاده از فورک پوز‌یشنر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.